Jak zadbać o sprężarkę powietrza?

Sprężarka powietrza działa niezawodnie, dlatego łatwo zapomnieć, że do efektywnego funkcjonowania rutynowej konserwacji. Podobnie jak w przypadku innych maszyn, po intensywnym użytkowaniu mogą wystąpić drobne problemy związane z zużyciem. Nie bagatelizuj niepokojących sygnałów, w przeciwnym razie narażasz się na poważne, kosztowne naprawy.

Sprawdź i dolej olej w sprężarce powietrza

Jeśli korzystasz ze sprężarki olejowej, upewnij się, że ma odpowiedni poziom smaru. Bez oleju maszyna nie będzie dziać tak wydajnie, jak powinna. Dodatkowo narażasz metalowe elementy na nadmierne obciążenie, co może doprowadzić do awarii sprzętu. W upalne dni, olej niejednokrotnie traci swoją lepkość, uniemożliwiając sprężarce odpowiednie smarowanie części wewnętrznych. 

Upewnij się, że wszystkie urządzenia są odłączone od źródła zasilania. Umieść kompresor na płaskiej powierzchni i zdejmij korek wlewu. Poszukaj brudu, ciał obcych i gruzu, które mogłyby się dostać do skrzyni korbowej. Zmierz poziom oleju za pomocą prętowego wskaźnika. Nie powinien przekraczać punktu między dolną i górną kreską wziernika.

Jak wymienić filtr powietrza?

Upewnij się, że sprężarka ostygła, a następnie wyjmij stary filtr powietrza, odkręcając górną część filtra i podstawę. Sprawdź podstawę pod kątem kurzu i innych zanieczyszczeń, które mogły utkwić między szczelinami. Wyczyść ją, używając dmuchawy. Teraz zamocuj nowy filtr.

Filtry koalescencyjne działają na zasadzie zbierania cieczy w większe kropelki. Zbyt ciężkie, aby mogły być uniesione przez powietrze, zamieniają się w pułapki wilgoci na spodzie urządzenia. Mniej powszechne filtry absorpcyjne wykorzystują węgiel lub inne środki do chemicznego wiązania smarów i związków zgazowanych, by zapobiec ich ucieczce.

Utrzymuj optymalne smarowanie

Wybierz odpowiedni olej. Zapoznaj się z wytycznymi producenta sprężarki powietrza. Smaruj maszynę zgodnie z harmonogramem. Oblicz liczbę godzin pracy sprężarki, prędkość silnika i inne warunki pracy. Najprawdopodobniej będziesz musiał smarować sprzęt co 2-12 miesięcy. Uważaj na nadmierne zużycie oleju. Przyczyną mogą być nieodpowiednie temperatury pracy/otoczenia, skrócony czas cyklu lub wyciek oleju. Uruchamianie sprężarki z niewielką ilością lub bez smaru to pewny sposób na przedwczesne spalenie zarówno nowych, jak i zużytych elementów.

Jak zadbać o sprężarkę powietrza?

Samodzielna konserwacja sprężarki powietrza

Możesz sprawdzić komunikaty o błędach na sterowniku, sprawdzić temperaturę oleju i poziom płynu chłodzącego. Upewnij się, że zawory spustowe działają prawidłowo. Niektóre sprężarki są bardziej skomplikowane, dlatego powinny być regularnie serwisowane i sprawdzane przez wykwalifikowanego technika. Proste przeglądy na ogół przebiegają szybko. Zazwyczaj nie wymagają wyłączenia sprężarki z eksploatacji na dłużej niż godzinę. Inne kontrole i wezwania serwisowe (na przykład kompleksowy przegląd co 8000 godzin, podczas którego wymieniane są płyny) mogą zająć do 4-5 godzin.

Oczyść zawory wlotowe. Aby sprężarka powietrza działała z pełną wydajnością, należy regularnie czyścić zawory wlotowe. Jeśli maszyna pracuje przez wiele tygodni, cząsteczki kurzu i pyłu zostaną zassane do otworów wentylacyjnych. Pamiętaj więc, by systematycznie czyścić wspomniane zawory. 

Artykuł powstał przy współpracy z Kompresor Technika: www.kompresortechnika.pl/serwis-sprezarek-srubowych/