Organizacja strefy fitness na siłowni

Karnet na siłownię umożliwia wykonywanie regularnych ćwiczeń o dowolnym charakterze. Jedni wzmacniają mięśnie, inni nastawieni są na spalanie tkanki tłuszczowej, jeszcze inni lubią zajęcia w grupie i chętnie przychodzą na aerobic. Siłownia powinna być podzielona na kilka stref, zapewniając komfort użytkownikom oraz odpowiednią przestrzeń. Jak zorganizować strefę fitness?

Czym jest sala ćwiczeń fitness

W większości klubów sportowych znajduje się oddzielna sala, w której odbywają się zajęcia prowadzone przez specjalistów. Nie ma w niej ciężkich sprzętów siłowych ani do treningu cardio. Pusta sala wyposażona jest zazwyczaj w lustro na jednej ze ścian oraz akcesoriów wykorzystywanych w trakcie treningu. To właśnie tutaj odbywają się zajęcia modelujące konkretne partie ciała, energiczna zumba czy treningi karate. Jest w niej odpowiednia przestrzeń, aby każdy mógł skupić się na wykonywanych przez siebie ćwiczeniach w komfortowy sposób. Dodatkowa oferta siłowni przyciąga zwolenników ćwiczeń grupowych, którzy nie przepadają za treningiem siłowym na maszynach. Najczęściej w grupie zainteresowanych znajdują się kobiety, które chcą wyszczuplić sylwetkę przy delikatnym zwiększeniu masy mięśniowej.

Wentylacja

Wzmożona aktywność fizyczna grupy osób ćwiczących bardzo wpływa na jakość powietrza. Dlatego tak ważna jest odpowiednia wentylacja w strefie fitness. Dzięki dobranej instalacji można znacznie ograniczyć zyski wilgoci pojawiające się w trakcie ćwiczeń i zredukować zanieczyszczenie powietrza. Spełnienie wymagań sanitarnych jest regulowane prawnie. Treść tych regulacji mówi o zachowaniu odpowiednich warunków jakościowych świeżego powietrza dla każdej osoby.

Organizacja strefy fitness na siłowni

Sprzęt do ćwiczeń

Z uwagi na zróżnicowany charakter zajęć, w sali fitness powinien być wygospodarowany stojak, na którym znajdują się niezbędne akcesoria. Obowiązkowym elementem wyposażenia są maty do ćwiczeń, hantle oraz space bary. Nie powinno zabraknąć stepów, piłek gimnastycznych oraz kettlebells, a także rollerów, które pełnią funkcję rozluźniającą mięśnie po wytężonym wysiłku. Wszystkie powyższe akcesoria dostępne są w firmie Total Fitness Concept, która jest producentem marki Apus Sports. Produkty wykonane są z trwałych materiałów i charakteryzują się niebanalnym designem. Takie wyposażenie klubu fitness można uporządkować, zakupując stojaki na akcesoria marki Apus, które również znajdują się w ofercie firmy.

Podłoga

Podłoże sali fitness poddawane jest licznym obciążeniom, dlatego przy organizowaniu przestrzeni warto zainwestować w wytrzymałe materiały. Można zastosować wykładziny podłogowe z gumy czy płytki PCW z systemem zamkowym typu interlock. Można je zamontować samodzielnie, co znacznie przyspieszy oddanie pomieszczenia do użytkowania i ograniczy koszty instalacji. Produkty zazwyczaj dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, zapewniają stabilność, nie zmieniają kształtu z upływem czasu i posiadają właściwości antypoślizgowe. Kompleksowo przygotowana i wyposażona sala fitness będzie teraz gotowa na każdy trening.