Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Koszty ogrzewania domu należą do jednych z najbardziej odczuwalnych. Rocznie wydajemy na to od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. To, ile kosztuje nas ogrzewanie, zależy głównie od rodzaju źródła energii używanej do ogrzania pomieszczeń oraz od ocieplenia domu. I to w przypadku tych dwóch czynników musimy podjąć działania, ponieważ zbyt duże rachunki za ogrzewanie, wynikają zapewne ze złej termoizolacji budynku lub niewydajnego systemu grzewczego – albo z obu tych przyczyn równocześnie.

Ocieplenie dachu i ścian

Prawidłowe ocieplenie budynku, które powinno objąć przede wszystkim sprawną termoizolację dachu oraz ścian, może zmniejszyć rachunki za ogrzewanie nawet do 50 procent. Wiele starszych domów nie posiada termoizolacji w ogóle. Dlatego rozwiązaniem problemów ze zbyt dużymi rachunkami za ogrzewanie, powinno obejmować w pierwszej kolejności ocieplenie ścian i dachu. Wymiana kotła czy systemu grzewczego nie przyniesie zbyt dużych efektów, jeśli ciepło będzie dalej swobodnie uciekać sobie na zewnątrz.

Sporo ciekawych i przydatnych informacji na temat ocieplenia budynków znajdziemy na ociepleniepoddasza.com.pl. W przypadku ocieplenia dachu czy poddasza nieużytkowego wiele prac jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie, układając np. płyty z wełny skalnej lub maty z wełny szklanej. W przypadku ocieplenia ścian zewnętrznych warto skorzystać z usług fachowców. Przy czym pamiętajmy, że warstwa ocieplenia dachu powinna mieć minimum 30 cm grubości. Natomiast ścian 15 cm. Im grubsza warstwa izolacyjna, tym lepsza termoizolacja budynku.

Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Wymiana okien

Do sporych strat ciepła w domu przyczyniają się również okna. Pomimo tego, że zajmują one mniej powierzchni niż ściany, to straty ciepła przy złej jakości stolarce i nieocieplonych ścianach, mogą mieć porównywalną wartość. Czyli są bardzo duże. Dlatego, jeśli mamy starą i nieszczelną stolarkę okienną, to koniecznie należy ją wymienić. Przy wymianie okien w domach już istniejących, nadal możemy skorzystać z oferty okien dwuszybowych.

Warto jednak dokładnie sprawdzić parametry okien – przede wszystkim współczynnik przenikania ciepła, zarówno dla samych szyb, jak i ram okien. Jest to ważne, ponieważ ciepłe szyby osadzone w złej jakości profilach okiennych, również mogą generować straty ciepła. Przy profilach warto zwrócić uwagę na liczbę komór – im jest ich więcej, tym cieplejsza jest rama okna. Na termoizolację okien ma również wpływ ich poprawny montaż.

Zmiana systemu grzewczego

Kiedy już odpowiednio ocieplimy dom, kolejnym krokiem w kierunku obniżenia rachunków za ogrzewanie, jest wymiana niewydajnego systemu grzewczego. Dzisiaj oferta instalacji grzewczych obejmuje niezwykle ekonomiczne systemy ogrzewania, takie jak niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe współpracujące z pompami ciepła czy panelami fotowoltaicznymi.

Przy odpowiedniej termoizolacji nawet ogrzewanie gazowe lub elektryczne, staje się o wiele tańsze. Przy tego typu systemach grzewczych warto jednak zainwestować również w odpowiednie sterowanie temperaturą, które pozwoli na jeszcze bardziej ekonomiczne ogrzewanie domu.