Protezy zębowe – jak o nie dbać?

Duże ubytki w uzębieniu często powodują konieczność noszenia protezy. Rodzaj protezy stomatologicznej jest dopasowywany do indywidualnych potrzeb pacjenta – dzięki temu poprawie ulega nie tylko jego wygląd, ale również komfort i ogólne samopoczucie. Aby proteza należycie spełniała swoje zadanie oraz nie była źródłem nieprzyjemnego zapachu z ust czy stanów zapalnych, trzeba o nią dbać w odpowiedni sposób.

Proteza stomatologiczna – jak często ją czyścić?

We współczesnej stomatologii zastosowanie znajdują protezy ruchome i stałe. Największą popularnością cieszą się protezy ruchome, do których zaliczają się: protezy akrylowe częściowe albo całkowite, protezy wsparte na pozostałych zębach lub na wszczepach, protezy szkieletowe oraz protezy wykonane z tworzyw elastycznych. Charakterystyczną cechą ruchomych protez stomatologicznych jest to, że można je wyjmować z jamy ustnej. Taka proteza musi być czyszczona codziennie – najlepiej po każdym posiłku, a jeśli z pewnych względów nie jest to możliwe, to przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Stomatolodzy przypominają o tym, że prawidłowa higiena to skuteczny sposób na pozbycie się bakterii, które są przyczyną wielu problemów, np. pleśniawek w jamie ustnej czy próchnicy.

Jak wybrać dobrą szczoteczkę do protezy stomatologicznej?

Do czyszczenia protez zębowych przeznaczone są specjalne szczoteczki. W tym zakresie wybór jest obecnie na tyle duży, że każdy znajdzie odpowiedni model dla siebie. Stomatolodzy podkreślają, żeby w żadnym wypadku nie czyścić protezy tą samą szczoteczką, która służy do mycia zębów. Szczoteczki stomatologiczne są wyposażone w dwie główki – jedna jest przeznaczona do czyszczenia zewnętrznej części protezy, a druga do czyszczenia wewnętrznych jej zakamarków. Warto zwrócić uwagę na to, czy dana szczoteczka ma ergonomiczną rękojeść umożliwiającą swobodne posługiwanie się szczoteczką. Całość powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów. Istotną przesłanką decydującą o wyborze szczoteczki jest miękkość włosia. Najrozsądniej jest kupić szczoteczkę z miękkim włosiem – nie ma wówczas ryzyka porysowania protezy i podrażnienia dziąseł. Szczoteczkę najlepiej kupić w komplecie z irygatorem do jamy ustnej oraz przestrzeni międzyzębowych.

Jakie są środki do czyszczenia protez stomatologicznych?

Do czyszczenia protez zębowych stomatologia poleca specjalne pasty, proszki oraz tabletki. Mają one właściwości antybakteryjne, pomagają również w usuwaniu z protezy kamienia i osadu. Pastę stosuje się w połączeniu ze szczoteczką, natomiast proszki i tabletki służą do rozpuszczania w wodzie – w takim roztworze umieszcza się protezę w celu pozbycia się zanieczyszczeń.

Protezy zębowe – jak o nie dbać?

Proteza stomatologiczna – o czym pamiętać?

Stomatolodzy zalecają pacjentom, aby protezę zdejmowali na noc. Codzienną higienę jamy ustnej powinni uzupełniać ziołowymi płukankami oraz płynami do płukania jamy ustnej, w które można zaopatrzyć się w aptekach czy drogeriach.