Dieta ubogobiałkowa – co warto o niej wiedzieć?

Odpowiednie stosowanie danej diety wiąże się z sumiennym spełnianiem wszystkich zasad oraz ich dogłębną znajomością. Diety lecznicze wymagają nieco więcej obeznania w porównaniu do tych skupiającej się tylko na redukcji wagi. Brak dostatecznej wiedzy może skończyć się niekorzystnie dla zdrowia pacjenta i przyczynić się może do opóźnienia procesu rekonwalescencji. Tak też się ma rzecz w przypadku takiego leczenia jak dieta ubogobiałkowa. Czym w zasadzie się charakteryzuje oraz jakie zasady odżywania uznaje?

Białko – podstawowe informacje

Jak wiadomo białko jest nieodłącznym elementem każdego pożywienia. Wynika to głównie z tego, że w organizmie człowieka pełni kilka ważnych funkcji. Nikt nie jest w stanie magazynować i syntetyzować ten składnik, więc musi być regularnie dostarczany wraz z pożywieniem. Standardowo zalecana dawka wynosi jeden gram na kg masy ciała. Odpowiednie go dostarczanie do odżywienia jest konieczne dla pełnienia licznych funkcji metabolicznych. Zdarzają się jednak sytuacje, w których trzeba je ograniczyć, czego przykładem jest dieta ubogobiałkowa.

Dieta ubogobiałkowa – adresaci

Jak już zaznaczono na początku tego artykułu dieta niskobiałkowa jest dietą leczniczą. Wykorzystuje się ją zazwyczaj w przypadku występowania problemów z nerkami i wątrobą. Zdarza się również, że jest zalecana w czasie leczenia chorób metabolicznych takich jak fenyloketonuria czy też innych takich jak zaburzenia przemiany białek lub aminokwasów. Dieta ta może być również stosowana w dolegliwościach związanych z trzustką, pęcherzykiem żółciowym oraz drogami żółciowymi. Stosuje się ją po to, by zapobiegała wytwarzaniu w organizmie niebezpiecznych produktów przemiany białek.

Dieta ubogobiałkowa – co warto o niej wiedzieć?

Dieta niskobiałkowa – charakterystyka

Główną zasadą stosowaną w diecie niskobiałkowej jest to, że białko należy ograniczyć do jak najniższego i tolerowanego poziomu prze organizm. Najlepiej, by nie było wyższe niż 40-50g na dobę. Dostarczając je trzeba pilnować tego, by było pełnowartościowe, czyli pochodzenia zwierzęcego i być większą częścią ilości dostarczanych w ciągu dnia protein. W przypadku białek pochodzenia roślinnego nie ma takich wartości, ponieważ są one ubogie w aminokwasy egzogenne, czyli takie, które człowiek jest w stanie sam sobie syntetyzować. Stąd powinno się ich raczej omijać i przykładowo, będąc w piekarni wybierać chleb niskobiałkowy zamiast tego tradycyjnego.

Dieta wolna od białka – potrawy

Przechodząc na dietę niskobiałkową należy zapoznać się z zasadami dotyczącymi przygotowywania posiłków. Należy je gotować w wodzie i na prze, dusić na patelni przeznaczonej do smażenia beztłuszczowego oraz piec bez dodatku tłuszczu. Na tej diecie trzeba ograniczać takie produkty jak mleko i przetwory mleczne, jaja, mięso, wędliny oraz ryby. Najmniej ilości białka znajduje się w owocach i warzywach, pomijając te strączkowe oraz w konkretnych produktach zbożowych. Obecnie w sklepach coraz częściej spotkać można się z wyrobami typowo niskobiałkowymi, będącymi doskonałą alternatywą do tych tradycyjnych produktów.