Jak pomóc dziecku w pierwszych dniach w przedszkolu?

Stało się. Nasz 3-latek idzie do przedszkola. Wielu rodziców się z tej sytuacji cieszy, jednocześnie martwiąc się, jak sobie poradzi w nowym środowisku. Często na początku drogi zdarzają się różne sytuacje, które dzięki wcześniejszemu przygotowaniu, z łatwością przejdziemy.



Samodzielność

 

Jest podstawą do powodzenia podczas pierwszych dni w przedszkolu. Pamiętajmy, by naukę samodzielności zacząć już dużo wcześniej, nie będziemy wtedy się denerwować, że z czym nie zdążyliśmy, a dzięki temu nie będziemy przelewać frustracji na nasze dziecko. Małe dzieci w odpowiedni sposób zmotywowane, same chcą się uczyć nowych rzeczy, obserwując swoich rodziców i oczywiście starsze rodzeństwo. Pamiętajmy jednak, aby nie przeforsować naszego dziecka. Zbyt duża ilość nowych doświadczeń może skończyć się tym, że dziecko się zniechęci i nie będzie chciało korzystać z nowych umiejętności, jak i uczyć się kolejnych.

 

Wyprawka do przedszkola

 

Zacznijmy od kapci przedszkolnych. Powinny być najprostsze w zakładaniu, jak tylko się da. Najlepiej sprawdzają się wsuwane z małą gumeczką i zapinane na rzepy. U chłopców spodnie, powinny łatwo się zdejmować, aby nie było problemu z korzystaniem z toalety. Zatem lepiej kupować na gumkę, niż zapinane na guziki. Dziewczynki pod tym względem mają dużo łatwiej, ponieważ najczęściej chodzą w getrach, a spódniczki dla takich małych dam zazwyczaj szyte są z gumką. Aby zachęcić dziecko do codziennego wstawania do przedszkola, pozwólmy mu wybrać, co do niego założy. Wybór ulubionej koszulki czy skarpetek sprawi, że łatwiej będzie mu rano przygotować się do przedszkola.

 

Jak pomóc dziecku w pierwszych dniach w przedszkolu?

 

Przyjaciel

 

Każde dziecko ma swojego ulubionego misia lub zabawkę. W każdym przedszkolu w grupach, które zaczynały swoją przygodę z tym nowym miejscem, jest pełno misiów i lalek, które mają swoją obecnością pomóc nowym przedszkolakom. Niestety czasy pandemiczne wymusiły pewne zmiany i do sali nie ma możliwości wniesienia tych przydatnych pomocników. Wielu rodziców jednak pozwala na zabranie ulubionego misia, lalki czy autka i zabiera je ze sobą do samochodu, bądź czekają w szatni.