Bezwykopowa renowacja kanałów – jak to działa?

Instalacje wodno-kanalizacyjne, a konkretnie materiały z których są wykonane, po wielu latach eksploatacji zwyczajnie się zużywają. Przewody mogą ulec zniszczeniu; powstają niewielkie pęknięcia, które z czasem się powiększają, powodując istotne ubytki wymagające naprawy. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest modernizacja przewodów kanalizacyjnych. Jedną z opjcji jest wtedy bezwykopowa renowacja kanałów. Jak wyglądają prace i jakie są zalety tej techniki?

Kraking statyczny

Jedną z metod bezwykopowej wymiany rurociągu jest kraking statyczny. Technologia pozwala w szybki i bezinwazyjny sposób dokonać renowacji i jest stosowana przy takich kruszcach, jak stal, kamionka, żeliwo, beton, azbestocement czy tworzywa sztuczne. Metoda krakingu statycznego polega na kruszeniu przewodu kanalizacyjnego przy użyciu urządzenia wyposażonego w głowicę oraz wyciągarkę. Kruszony przewód wciskany jest w grunt; istnieje też możliwość zwiększenia dotychczasowej średnicy przewodu, dobierając w tym celu głowicę o odpowiedniej szerokości. Urządzenie ma niewielkie rozmiary, umożliwiając dotarcie do niewielkich pomieszczeń, takich jak piwnice czy studzienki kanalizacyjne.

Z troski o środowisko

Renowacja kanałów techniką krakingu pozwala na szybkie wykonanie usługi, co ma istotny wpływ na jej koszty. Bezwykopowa metoda gwarantuje zachowanie ciągłości infrastruktury ulicznej, nie zaburzając codziennego ruchu drogowego czy torowego. Zakres robót ziemnych jest znacznie ograniczony, co korzystnie wpływa na środowisko naturalne (nie ma potrzeby wykonywania rozległych wykopów i ponownego odtwarzania rozkopanej powierzchni po zakończeniu prac).

Bezwykopowa renowacja kanałów – jak to działa?

Proces renowacji

Przed rozpoczęciem procesu renowacji przewodów kanałowych, należy je poddać czyszczeniu. Kolejnym krokiem jest inspekcja, którą przeprowadza się wewnątrz przewodów za pomocą zdalnie sterowanej kamery. Po analizie filmu sporządzany jest raport komputerowy, w którym szczegółowo opisany jest stan techniczny rurociągu. Po dopasowaniu średnicy następuje kruszenie starych rur przy jednoczesnym wciąganiu nowego rurociągu. Taka metoda wyklucza wykonywanie dodatkowych wykopów, co znacznie przyspiesza czas pracy.

Nowy rurociąg jest samonośny i spełnia wszelkie wymogi co do wydajności hydraulicznej. Dla zapewnienia bezpieczeństwa, po zakończeniu prac instalacyjnych wykonuje się inspekcję przy użyciu kamery i sporządza raport.

Profesjonaliści godni zaufania

Firma LESGAZ świadczy profesjonalne usługi wodno-kanalizacyjne na terenie Krakowa. Od kilkudziesięciu lat łączy bogatą wiedzę i doświadczenie z nowoczesną technologią, oferując szeroki zakres usług budowlanych. Poza bezwykopową renowacją kanałów, w ofercie firmy znajduje się również wiercenie w betonie, wykonywanie przewiertów sterowanych, czy montaż instalacji centralnego ogrzewania, stacji gazowych oraz sprężonego powietrza. Solidność i rzetelność potwierdza uzyskany w 2003 roku certyfikat ISO 9001:2000, który świadczy o tym, że wszelkie czynności wykonywane przez pracowników firmy odbywają się z zachowaniem wszelkich norma bezpieczeństwa.

Materiał przygotowany z LESGAZ - bezwykopowa renowacja kanałów.