Instalacja wodna to podstawowy rodzaj instalacji, który musi znaleźć się w każdym domu. Woda jest doprowadzana do budynku za pomocą przyłączy i rozprowadzana systemem rur. Zanim zdecydujemy się na realizację instalacji wodnej, warto zastanowić się nad potrzebami domowników i w oparciu o nie rozplanować układ instalacji. Istotne jest także zaplanowanie rozmieszczenie sprzętów domowych, które wymagają dostępu do bieżącej wody. Jak wykonać instalację wodną w domu?
Instalacja wodna w domu w teorii i praktyce
Na kształt instalacji wodnej w dużej mierze wpływa sposób jej podgrzewania. Woda może być podgrzewana centralnie lub za pomocą miejscowych podgrzewaczy. W pierwszej sytuacji niezbędne jest doprowadzenie do centralnego podgrzewacza zimnej wody oraz odprowadzenie od niego rur z ciepłą wodą. Istotne jest także wykonanie instalacji zimnej wody. W drugim przypadku konieczne będzie zainstalowanie kilku podgrzewaczy przy poszczególnych bateriach i doprowadzenie do nich samej zimnej wody.
Instalacja wodna w domu powinna być wykonana w prawidłowy sposób. Istotne jest prowadzenie rur możliwie jak najkrótszą drogą, bez zbędnych załamań. Mamy tu do wyboru dwa rozwiązania. W pierwszym z nich od przyłącza wody wychodzi przewód pionowy, który rozprowadza wodę na poszczególnych kondygnacjach budynku. Od pionu odchodzi natomiast poziome odgałęzienie rozprowadzające wodę między poszczególne baterie. Drugi system wymaga z kolei zastosowania rozdzielaczy – od nich biegną osobne rury, które trafiają do poszczególnych punktów poboru wody.
Podczas tworzenia instalacji wodnej istotne jest również prawidłowe usytuowanie rur z wodą ciepłą i zimną – te, którymi płynie ciepła woda, powinny zawsze znajdować się ponad rurami z wodą zimną, w odległości przynajmniej 10 cm. Cała instalacja wodna w domu musi zostać natomiast umieszczona poniżej przewodów elektrycznych i gazowych. Ponad każdym punktem poboru wody należy zainstalować zawory odcinające, które pozwolą na sprawne zamknięcie wody w razie potrzeby lub awarii.
Z jakich materiałów wykonać instalację wodną w domu?
Instalacja wodna w domu może zostać wykonana z różnych materiałów. Wykorzystywane w tym celu są klasyczne rury metalowe, z tworzyw sztucznych oraz rury warstwowe wykonane z różnych tworzyw. Największym zainteresowaniem w ostatnich latach cieszą się rury z tworzyw sztucznych, które są lekkie, łatwe w montażu i obróbce oraz odporne na korozję i powstawanie osadów. Ich wadą jest szybsze starzenie się oraz zróżnicowana odporność na działanie wysokich temperatur, co warto mieć na uwadze podczas wyboru odpowiedniego rozwiązania.
Doskonałą alternatywą dla rur z tworzyw sztucznych są z kolei rury miedziane. Są one droższe w zakupie, ale także bardziej wytrzymałe. Wykonana z rur miedzianych instalacja wodna w domu będzie odporna na osadzenie się w jej obrębie kamienia, a w jej wnętrzu nie będą rozwijały się bakterie. Ze względu na swoje właściwości, rury miedziane najlepiej sprawdzą się w miejscach, gdzie woda jest odpowiedniej jakości – oddziaływanie zbyt miękkiej i bogatej w związki mineralne wody może przyczynić się bowiem do korodowania rur miedzianych.