Krakowskie Biuro Festiwalowe nazywane obecnie KBF (Kultura, Biznes, Festiwale) to instytucja, o której warto wiedzieć więcej. Należy, bowiem podkreślić, że kultura jest bardzo ważnym czynnikiem rozwoju społecznego i rozwoju lokalnego. Instytucje, które organizują i promują wydarzenia kulturalne odgrywają, więc niezwykle ważną rolę w każdym mieście. Działalność KBF ma bez wątpienia pozytywny wpływ na jakość życia mieszkańców Krakowa. Z usług tej instytucji korzystają także turyści odwiedzający stolicę Małopolski. Jak powszechnie wiadomo dobra oferta kulturalna danego miasta stymuluje turystykę i ma pozytywny wpływ na wizerunek tego miasta.
Czym zajmuje się KBF?
Zakres działania KBF jest bardzo szeroki. Celem tej miejskiej instytucji kultury jest promocja wydarzeń kulturalnych. KBF działa na rzecz rozwoju różnego rodzaju działalności. Obszarami działalności KBF są: literatura, muzyka, film i sztuki wizualne, a także inicjatywy lokalne, edukacja, biznes i turystyka. Czym zajmuje się KBF? Należy przede wszystkim zaznaczyć, że instytucja ta organizuje festiwale odbywające się w Krakowie, przygotowuje różnego rodzaju widowiska artystyczne i multimedialne, wydarzenia kulturalne, spotkania z twórcami, wystawy oraz warsztaty, a także wspiera inicjatywy obywatelskie w zakresie kultury. To właśnie tej instytucji zawdzięczamy flagowe marki krakowskich festiwali. KBF nie tylko tworzy produkty kulturalne, ale jest także platformą dla innych instytucji, przyczynia się, więc do wspierania rozwoju Krakowa. Dzięki instytucji takiej jak KBF każdy może mieć równy dostęp do kultury. Ponadto warto dodać, że KBF wspiera także realizację zarówno krajowych, jak i międzynarodowych produkcji filmowych przeprowadzanych na terenie Krakowa i Małopolski.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat KBF?
Z KBF powiązana jest miejska platforma VOD - PLAY KRAKÓW, która to została uruchomiona przez tę instytucje w 2020 roku. Ponadto KBF jest operatorem ICE KRAKÓW, czyli centrum konferencyjnego, w którym organizowane są różnego wydarzenia społeczno- kulturalne takie jak np.: konferencje, spektakle, festiwale, koncerty czy wystawy. Warto również wiedzieć o tym, że KBF jest operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, zarządcą Sieci Informacji Miejskiej w Krakowie – InfoKraków oraz wydawcą magazynu o krakowskiej kulturze, czyli kwartalnika o nazwie „Kraków Culture”. Kraków Culture to nie tylko kwartalnik to także cały projekt, który KBF realizuje wspólnie z Miastem Kraków. W skład tego programu oprócz kwartalnika wchodzą także portal kulturalny o tej samej nazwie, czy też portale sprzedażowe biletów. Należy także zaznaczyć, że Punkty Informacji Miejskiej InfoKraków prowadzone przez KBF spełniają bardzo wysokie standardy obsługi turystów. Jakość świadczenia usług jest tam na naprawdę wysokim poziomie. Wykfalifikowana kadra pracowników tych punktów udziela profesjonalnych informacji wszystkim zainteresowanym osobom, co wysoko cenią sobie zarówno turyści z Polski, jaki i turyści z zagranicy.
Więcej informacji na temat KBF znajduje się pod adresem https://kbf.krakow.pl/o-kbf/.