Prawa zatrzymanego w świetle polskich przepisów

W teorii, prawo do posiadania adwokata przysługuje każdemu, na każdym etapie postępowania. Oznacza to, że już w momencie zatrzymania przez policję, przysługuje nam prawo do bycia reprezentowanym przez profesjonalnego obrońcę. W praktyce jednak osoby, które nie są w stanie pozwolić sobie na samodzielne zatrudnienie adwokata, mogą ubiegać się o przyznanie im obrońcy dopiero w momencie, w którym zostaną im postawione zarzuty.

 

Prawa zatrzymanego na różnych etapach postępowania

W momencie, w którym stajemy się oskarżonym, służby powinny poinformować nas o przysługujących nam prawach. Jednym z takich praw, zgodnie z artykułem 6 Kodeksu postępowania karnego, jest prawo do posiadania obrońcy.

 

Jednak już na wcześniejszym etapie, kiedy jeszcze nie postawiono nam konkretnych zarzutów, przez co nadal jesteśmy podejrzani, a nie oskarżeni, przysługują nam pewne prawa. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, podejrzany musi zostać poinformowany, jaki jest powód zatrzymania. Powinien zostać również pouczony o tym, że zgodnie z paragrafem drugim, artykułu 244, już na tym etapie ma prawo do korzystania z pomocy adwokata.

 

Na żądanie osoby zatrzymanej funkcjonariusze mają obowiązek umożliwić zatrzymanemu natychmiastowy kontakt z adwokatem (w dostępnej w danym momencie formie), a następnie zorganizować spotkanie umożliwiające bezpośrednią rozmowę. Co istotne, zatrzymujący ma prawo bycia obecnym podczas rozmowy zatrzymanego i jego obrońcy.

 

Warto mieć na uwadze, że jeżeli nie stać nas na samodzielne zatrudnienie obrońcy, to wniosek o przyznanie nam adwokata z urzędu możemy złożyć dopiero po pierwszym przesłuchaniu. Państwo bowiem nie finansuje obrońców dla osób, które nie zostały faktycznie oskarżone o konkretne naruszenie przepisów.

 

Poszukując dobrego adwokata

Jak w każdej profesji, również w przypadku osób związanych zawodowo z branżą prawniczą, są profesjonaliści mniej lub bardziej godni polecenia. Dlatego, zanim zdecydujemy się na wynajęcie jakiegoś adwokata, przeprowadźmy research, czy dana osoba cieszy się dobrą opinią i poważaniem.

 

Przykładowo, jeśli interesuje nas adwokat z Krakowa, to postarajmy się poczytać o poszczególnych kancelariach i osobach w nich pracujących. Oprócz tego, warto również spotkać się z interesującym nas obrońcą i zobaczyć, czy mamy szansę na nawiązanie satysfakcjonującej współpracy, zgodnej z naszymi oczekiwaniami. Szukając, warto zwracać uwagę na wykształcenie, staż w zawodzie i zdobyte do tej pory doświadczenie. Kraków jest dobrym miejscem do szukania adwokata, m.in. dlatego, że wielu dobrych obrońców studiuje prawo na renomowanym Uniwersytecie Jagielońskim, a następnie zostaje w mieście, w którym studiowali.

 

Dobry adwokat potrafi zdziałać cuda i wygrać nawet najbardziej zawiłe i skomplikowane sprawy. Dlatego, jeżeli wchodzimy w jakikolwiek konflikt z prawem, warto zatrudnić profesjonalistę, który pomoże nam wydostać się z tarapatów, w które wpadliśmy. Odpowiedni adwokat ustali razem z nami linię obrony, wesprze i zadba o to, abyśmy czuli się możliwie najbardziej komfortowo.

 

Artykuł powstał we współpracy z kancelarią Actio, oferującą usługi z zakresu adwokat Kraków.

 

Prawa zatrzymanego w świetle polskich przepisów