Jak spędzić weekend w Krakowie?

Kraków jest idealnym miejscem na spędzenie wolnego weekendu, gdyż oferuje tyle atrakcji, że ani pogoda, ani zasobność portfela nie mają na to żadnego wpływu. Przed wyjazdem warto zrobić research jakie miejsca zwiedzić i co zobaczyć. Dobrze też zweryfikować co kryje w sobie lista imprez w Krakowie planowana na najbliższy czas. Kraków został okrzyknięty mianem polskiej stolicy turystyki jak i rozrywki. To idealne miejsce dla osób, interesujących się historią, przyrodą, różnymi tradycjami i kulturami oraz różnymi wydarzeniami artystycznymi. Jednym słowem to doskonałe miasto dla każdego.

Dlaczego właśnie Kraków?

Powodów, dla których warto przyjechać do Krakowa jest kilka. Między innymi jest to, że jako jedyne miasto w Polsce posiada największy plac Rynku Głównego, które zaliczane jest do jednych z największych także w całym kontynencie. To właśnie w Krakowie znajduje się druga najstarsza uczelnia wyższa w Europie. Mowa tutaj oczywiście o Uniwersytecie Jagiellońskim. Kraków jest bogaty w liczne zabytkowe budynki, które nie tylko wzbudzają zachwyt z powodu swej architektury, ale także i historii. Ponadto zbiory muzealne znajdujące się Krakowie należą do najobszerniejszych, biorąc pod uwagę zasoby muzeów, znajdujących się w Europie Środkowej. Miasto to nieustannie tętni życiem, organizowanych jest w nim mnóstwo wydarzeń kulturalnych takich jak festiwale, konkursy, warsztaty czy happeningi. Z Krakowa niedaleko jest również do słynnych polskich obiektów takich jak Obóz Koncentracyjny w Oświęcimiu, Kopalnia Soli w Wieliczce czy Tatry.

Jak spędzić weekend w Krakowie?

Co zwiedzać w Krakowie?

Kraków jest źródłem ogromnej liczby różnych zabytków, tak naprawdę weekend w tym mieście może nie starczyć, by zwiedzić wszystkie dawne budynki i miejsca pamięci. Jednym z obowiązkowych punktów na mapie Krakowa są Sukiennice, które niegdyś pełniły funkcję handlową. Współcześnie zachwycają swoją architekturą i licznymi pamiątkami, które można nabyć w ich wnętrzu. Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem, znajdującym się zaraz obok Sukiennic jest Kościół Mariackich. To najważniejszy symbol całego miasta. Popularność swą zyskał dzięki słynnemu ołtarzowi Wita Stwosza oraz hejnałowi mariackiego, który grany jest co godzinę. Wawel to kolejny obiekt kojarzący się z Krakowem. Zlokalizowany jest na wzgórzu, obok płynącej obok Wisły. Odbywając spacer po mieście zaleca się przejście przez Bramę Floriańską przez Planty, aż po wizytę w Collegium Maius.

Lista imprez w Krakowie

W październiku lista imprez w Krakowie obejmuje różne wydarzenia. Między innymi wpisuje się w nią KFF VOD, czyli inicjatywa organizowana przez Krakowską Fundację Filmową, która przez kilka dni każdego miesiąca udostępnia widzom na platformie online najciekawsze filmy dokumentalne, które okazały się największymi hitami na tegorocznym krakowskim festiwalu filmowym. Mowa tu o takich filmach jak „Ci wspaniali mężczyźni”, „Belfer”, „Mistrz Świata” czy „Najszczęśliwszy facet świata”.

Do połowy grudnia w Art Agenda Nova można zobaczyć Wystawę „Wszyscy jesteśmy terroryst(k)ami”. Do 8 listopada w Domu Norymberskim można podziwiać Wystawę „Lady Dada. Elsa von Freytag-Loringhoven”. W Muzeum Narodowym do 21 lutego 2021 w gmachu głównym czeka na widzów wystawa „Geniusz baroku. Szymon Czechowicz”.