5 ciekawych atrakcji turystycznych w Krakowie

Kraków jest drugim co do wielkości i jednym z najstarszych miast  w Polsce. Znajduje się nad Wisłą w województwie małopolskim. Pochodzi z XVII wieku. Tradycyjnie jest jednym z głównych ośrodków akademickich, artystycznych, kulturalnych i gospodarczych. Sprawdź, jakie atrakcje turystyczne warto zobaczyć w pierwszej kolejności.

Rynek Główny

To centrum średniowiecznego Starego Miasta. Możesz się tutaj wybrać do kawiarni, muzeów, klubów, pubów, barów muzycznych, sklepów z pamiątkami, zabytków, hoteli i hosteli. 

Średniowiecze Sukiennice w centrum Rynku Głównego przypominają o niezmiernie ważnej roli Krakowa na szlaku handlowym. Dziś w hali mieszczą się stragany lokalnych handlarzy sprzedających wyroby rękodzielnicze i odzieżowe. 

5 ciekawych atrakcji turystycznych w Krakowie

Bazylika Mariacka

Imponujące gotyckie wieże Bazyliki Mariackiej, które od siedmiu stuleci czuwają nad drugim co do wielkości średniowiecznym rynkiem w Europie, stały się prawdziwym symbolem Krakowa. Od ceglanej fasady po gwiaździste malowidła ścienne na suficie, pieczołowicie rzeźbiony ołtarz główny i oryginalne fasady, budynek emanuje elegancją i tajemniczością. Jednocześnie budzi podziw i skłania do myślenia.

Wnętrze bazyliki to niebiesko-złota mozaika o eleganckich zdobieniach i gotyckich łukach. Tutaj punktem jest wspaniały drewniany ołtarz, rzeźbiony przez wybitnego Wita Stwosza. Przedstawia 12 scen z życia Maryi, a największa centralna część przedstawia 12 Apostołów.

Zamek Królewski na Wawelu

Profesjonalny przewodnik turystyczny po Krakowie poleca również Zamek Królewski na Wawelu. Znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Można tutaj zobaczyć elementy architektury romańskiej, renesansowej, gotyckiej i barokowej. Pochodzi z XIV wieku. To symbol polskiej historii i dumy. 

Katedra na Wawelu ma prawie 1000-letnią historię. Jest narodowym sanktuarium duchowym. Co więcej. wszyscy polscy monarchowie zostali koronowani w tej świątyni. Jedną z głównych atrakcji jest renesansowa Kaplica Zygmuntowska pięknie ozdobiona stiukami i obrazami, a zwieńczona wyjątkową kopułą. Zwróć też uwagę na sarkofag Św. Stanisława, kryptę i Dzwon Zygmunta.

Brama Floriańska

Średniowieczna Brama Floriańska została zbudowana jako część rozległych fortyfikacji w obronie przed tureckim atakiem. Niegdyś służyła jako główne wejście do Krakowa. Była także punktem wyjścia do Drogi Królewskiej, czyli szlaku do Zamku. Obecnie to jedyna zachowana oryginalna brama w murach miejskich. 

Kamienna wieża w stylu gotyckim ma 33,5 metra wysokości i ozdobną metalową, barokową nakładkę, która została dodana w XVII wieku. Wokół bramy często można znaleźć sprzedawców oferujących dzieła sztuki i pamiątki.

5 ciekawych atrakcji turystycznych w Krakowie

Planty

To urocza zielona przestrzeń otaczająca Stare Miasto. Służy jako płuco miasta. To największy park w Krakowie. Ma powierzchnię 21 000 metrów kwadratowych i 8 km długości. Planty są podzielone na mniejsze ogrody, wspaniale ozdobione fontannami i pomnikami. Cieszą się dużą popularnością zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Warto je odwiedzić szczególnie latem, gdy drzewa zapewniają przyjemny cień.