Orfeomajnun - słów kilka o wydarzeniu

Starożytny grecki mit przeplata się z orientalną historią miłosną. Orfeo i Majnun to projekt międzykulturowy i interdyscyplinarny. Orfeusz i Eurydyka to mitologiczne postacie z “Metamorfoz” Owidiusza. Natomiast Lajla i Madżnun to postacie z legendy napisanej przez perskiego poetę Nizamiego w 1188 roku. Obejmuje paradę na ulicach. 

O projekcie

Orfeomajnun.pl to integracyjny, międzykulturowy i wielojęzyczny projekt teatru muzycznego. Oparty jest na partycypacyjnym podejściu ze strony społeczności. Obejmuje wiele form sztuki. Odnosi się do aktualnych wyzwań społecznych, kulturowych i miejskich. Angażuje społeczność, profesjonalnych artystów i obywatelskich, a także grupy zagrożone wykluczeniem społecznym. 

Starożytny grecki mit Orfeusza i Eurydyki łączy się ze słynną bliskowschodnią historią miłosną Lejli i Madżnuna w wieloaspektowych warsztatach z obywatelami z różnych pokoleń i środowisk. Miłość, tęsknota, strata, natura, muzyka i poezja to tylko niektóre elementów nasyconych witalnością i pasją tych dwóch opowieści. Jest to również gra dualności, różnic i podobieństw, eksploracji różnych kultur, równoległości i specyfiki.

Orfeomajnun - słów kilka o wydarzeniu 

Z jakich części składa się projekt?

Projekt składa się z dwóch części. Pierwsza jest platformą prezentacji interpretacji tworzonych przez mieszkańców. Obejmuje warsztaty artystyczne będące interpretacją takich pojęć jak miłość, strata i tęsknota. Będą nawiązywać do historii Orfeusza i Eurydyki oraz Lejli i Madżnuna. Warsztaty będą organizowane cyklicznie, od stycznia do czerwca 2020 roku. Mają zintegrować artystów i animatorów z uczestnikami. Wypracują wspólne pole działań twórczych. Ponadto zaktywizują różne grupy, w tym te zagrożone wykluczeniem społecznym.

Natomiast druga część projektu obejmuje spektakl, napisany z perspektywy Lejli i Eurydyki. Połączy zarówno profesjonalistów, jak i amatorów.

Orfeomajnun - słów kilka o wydarzeniu 

Ciekawostki o spektaklu

Orfeomajnun łączy zachodnią i orientalną muzykę i mity. Ma zjednoczyć ludzi z różnych środowisk, lokalnie i na arenie międzynarodowej. Lejla i Eurydyka śpiewają o swoich marzeniach, życzeniach i tęsknocie za miłością. Kiedy wypowiadają imiona swoich ukochanych, Orfeusz i Madżnun wkraczają na scenę. 

Chór zastanawia się nad pytaniami egzystencjalnymi. Zarówno Orfeusz, jak i Madżnun śpiewają o miłości jako o centrum świata i jednoczącej się muzyki. Zauroczone pieśniami zwierzęta są zwabione z puszczy, by spokojnie słuchać. Pojawia się nawet mityczny Pegaz. Narrator inicjuje scenę jako przestrzeń do opowiadania historii. Celebruje język jako wyraz potrzeb, emocji, idei i fantazji. Natomiast chór powtarza podstawowe słowa z różnych, nawet pierwotnych języków.

W ramach projektu ma nawiązać się współpraca profesjonalnych artystów z chórem społecznym. 

Opera zostanie wystawiona 20 marca 2020 roku w nowoczesnym Centrum Kongresowym ICE Kraków przy ul. Marii Konopnickiej 17. Natomiast 20 czerwca 2020 r możesz wziąć udział w paradzie społecznej, organizowanej podczas Wianków-Święta Muzyki. Jeśli lubisz brać udział w wydarzeniach artystycznych, koniecznie zwróć uwagę na Orfeomajnun.