Miasto wyszło naprzeciw mieszkańcom, fundując im bezpłatne szczepionki przeciwko bardzo groźnym meningokokom, które w błyskawicznym tempie mogą doprowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet sepsy. Zaczepić można swoje pociechy w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. Św. Ludwika.
Czym są meningokoki?
Meningokoki zwykle są winne za pojawienie się zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsę. Zapalenia płuc, uszu czy zatok także mogą być spowodowane obecnością tych bakterii w organizmie ludzkim. Jest to bardzo groźna choroba, ponieważ w początkowym stadium objawia się podobnie jak przeziębienie czy grypa. Pojawia się najpierw gorączka, bóle mięśni, głowy czy gorsze samopoczucie. Błyskawiczny przebieg choroby prowadzi do zgonu w przeciągu jednej doby od nasilenia się objawów. Zarażenie tymi bakteriami odbywa się drogą kropelkową. Zwykle nosiciel bakterii nie zdaje sobie sprawy, że je posiada. Najczęściej na tą chorobę chorują dzieci. Jedyną formą obrony jest szczepienie, które będzie stanowić ochronę nawet na kilka lat.
Do kogo dedykowany jest program?
Bezpłatne szczepienia przeciwko meningokokom są dedykowane dla dzieci od 12 do 24 miesiąca życia. Przed skorzystaniem z tego programu należy skonsultować się z lekarzem, to jego obowiązkiem jest dokonanie ostatecznej weryfikacji. Zadaniem rodziców bądź opiekunów dziecka jest zarejestrowanie się telefonicznie na szczepienie. Udając się na szczepienie, winniśmy zaprezentować książeczkę zdrowia dziecka, w której zapisane są dokonane już szczepienia (obowiązkowe i zalecane) oraz wymaga się wypełnienia oświadczenia, który będzie potwierdzeniem tożsamości dziecka oraz podany będzie PESEL i adres zamieszkania. Szczepień można dokonać w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. Św. Ludwika w Krakowie, mieszczącym się przy ulicy Strzeleckiej 2 w ramach programów zdrowotnych finansowych z budżetu miasta. Darmowe szczepienia rozpoczęły się 30 listopada 2019 r. i trwać będą do wykorzystania wszelkich zapasów.