Kraków słynie ze swoje wyjątkowej ilości zabytków i niezwykłej architektury, która nie powtarza się w żadnym innym mieście. Kraków to także miasto kulturowe. W kalendarzu wydarzeń znajdziemy sporo imprez, które możemy odwiedzić po całodniowym zwiedzaniu miasta. Przyjrzyjmy się zatem, co Kraków ma nam do zaoferowania.
Muzea i teatry
Bursztyn kojarzy nam się z morzem i północną częścią naszego kraju. W Krakowie znajdziemy jego muzeum. Tak, dobrze widzisz. To tutaj znajduje się jedna z najciekawszych wystaw tego kruszcu. Odwiedzając to muzeum, możesz obejrzeć wystawę zarówno nowoczesnych form biżuteryjnych, jak i ta stylizowane na dawne czasy. Ciekawostką jest, że znajduje się tutaj Laboratorium Bursztynu. Dostępne jest tam specjalne urządzenie, dzięki któremu można zbadać swoje okazy w kolczykach czy pierścionkach, czy faktycznie są bursztynem. Od roku 1988 w okresie wakacyjnym, najczęściej w lipcu organizowane są przez krakowski Teatr Kto, czterodniowe festiwale na kilku scenach jednocześnie. Jest to bardzo popularna impreza, na której można poznać wiele osobistości ze świata teatru. Warto też zainteresować się ofertą Muzeum Sztuki Współczesnej. Prowadzi nie tylko cykliczne wystawy, ale jest tam również biblioteka, archiwum i księgarnia. Jeżeli masz chwilkę czasu, to warto skorzystać z kawiarni dostępnej na terenie muzeum. W Mocaku prowadzone są również projekty badawcze i organizowane są różnego rodzaju działania edukacyjne.
Imprezy plenerowe
Kraków ze względu na swój charakter i położenie jest stolicą imprez plenerowych, tematycznych. W czerwcu przed nocą świętojańską co roku pod Wawelem rozkładają się namioty artystów i rzemieślników, którzy uchylają nam rąbka tajemnicy o staropolskich tradycjach. Wśród atrakcji przewidzianych przez uczestników tych corocznych spotkań jest sprzedaż rękodzieła, biżuterii robionej na wzór tej staropolskiej, a także gotowanie potraw zgodnie ze staropolskimi przepisami. Wiele atrakcji w tym czasie przewidzianych jest także dla dzieci. Do wyboru mamy wszelkiego rodzaje warsztaty na przykład z pisania gęsim piórem, pieczenia podpłomyków, a także składania ukłonów dworskich. Przygotowane są również różnego rodzaju ścieżki edukacyjne, specjalnie dla tych najmłodszych.
Dom Zwierzyniecki
Muzeum to powstało stosunkowo nie dawno. Kiedyś mieściło się tu muzeum Lenina, z racji jego zamieszkiwania w tym budynku. Z czasem budynek został przekazany Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Na początku działalności prowadzono w nim wystawy artystyczne, ale z czasem przekształcono na ekspozycję związaną z historią Zwierzyńca. W Domu Zwierzynieckim dostępna jest wystawa stała, na której zaprezentowano wystrój i wnętrze przedmiejskiego mieszkania. Oprócz wystawy stałej prowadzone są również wystawy czasowe i zagraniczne. Dla dzieci prowadzone są bardzo ciekawe i interesujące zajęcia edukacyjne, a także bardzo wyczerpujące wykłady historyczne. Prowadzone są również cykliczne wydarzenia kulturalne, takie jak spotkanie podczas Oktawy Bożego Ciała z Lajkonikiem. Więcej o wydarzeniach w Krakowie znajdziesz na karnet.krakowculture.pl