Zdrowie intymne kobiet

Na zdrowie intymne kobiet ma wpływ bardzo wiele różnych czynników. Prawidłowe zdrowie intymne kobiet przez wiele osób kojarzone jest przede wszystkim z brakiem infekcji intymnych, a także udanym życiem seksualnym. Ale warto pamiętać, że zdrowie intymne kobiet to także brak problemów z zajściem w ciąże i jej utrzymaniem, właściwe działanie układu rozrodczego, prawidłowa gospodarka hormonalna.

Rola profilaktyki

Zazwyczaj kobiety wiedzą jak należy się prawidłowo podmywać by uniknąć infekcji, ale to nie wystarczy by cieszyć się dobrym zdrowiem intymnym. Ważny jest również dobór odpowiednich kosmyków do higieny takich jak: żele i płyny do mycia. Na zdrowie intymne kobiet ma wpływ również odpowiednia dieta czy poziom aktywności seksualnej. Zasad profilaktyki intymnej warto uczyć już od najmłodszych lat. Dobrze było by gdyby dziewczynki znały normy korzystania z ogólnodostępnej łazienki, a także wiedziały jak prawidłowo zadbać o siebie np. na basenie. Nastolatki, które podejmują współżycie seksualne powinny posiadać wiedzę na temat zasad antykoncepcji oraz chorób przenoszonych drogą płciową. Kobiety powinny pamiętać, że zasady higieny ważne są szczególnie podczas okresu, warto dbać o siebie także w czasie menopauzy i w razie pojawienia się takich problemów jak np.: suchość pochwy czy obniżone libido należy udać się na wizytę do lekarza.

Wizyty u ginekologa

Wiele kobiet z wizyty u lekarza ginekologa korzysta dopiero, gdy pojawią się jakieś niepokojące objawy takie jak np.: plamienia pomiędzy okresem, obfite upławy czy też ból w trakcie stosunku. Natomiast warto pamiętać, że należy również korzystać z wizyt kontrolnych nawet, gdy nic ma ku temu konkretnych powodów, ponieważ profilaktyka ma bardzo duże znaczenie w wykrywaniu wielu niebezpiecznych schorzeń. Na wizytę do ginekologa każda kobieta powinna zgłosić się przynajmniej raz w rok. Na wizycie kontrolnej lekarz powinien obejrzeć szyjkę macicy oraz wykonać badanie piersi. Jeżeli są ku temu jakieś przesłanki ginekolog na pewno zleci dodatkowe badania takie jak np. cytologia. Zdrowie intymne kobiet jest bardzo ważne, dlatego do tego tematu należy podchodzić bardzo poważnie.

Zdrowie intymne kobiet