Na przestrzeni ostatnich lat bardzo modne stało się gotowanie na parze. Mogłoby się wydawać, iż jest to sposób, który pozbawia potraw smaku. Nie stanie się tak, jeżeli zastosujemy się do kilku najważniejszych rad na ten temat. Dzięki nim może powstać wiele potraw, które zachwycą wszystkich najbliższych.
Główne zalety gotowania na parze
Do gotowania na parze stosuje się parowary, w których może powstać nawet kilkuskładnikowy posiłek. Pierwszą zaletą jest z pewnością czas przygotowania – oszczędzamy w ten sposób co najmniej godzinę. W gotowaniem na parze poradzą sobie również osoby, które nie czują się najlepiej w kuchni, ponieważ boją się, iż przypalą obiad, czy kolację. Urządzenia, które wykorzystuje się do gotowania na parze uniemożliwiają przypalenie potrawy. Podczas obróbki tego rodzaju z posiłku są uwalniane znikome ilości składników odżywczych. W normalnym procesie – gotowania, pieczenia, czy smażenia uwalnia się nawet 70% cennych witamin. Osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z gotowaniem na parze nie muszą od razu inwestować w parowar. Zamiast tego wystarczy umieścić produkty w sitku nałożonego na garnek z gotującą się wodą.
Subtelny smak potraw gotowanych na parze
Obiad, czy kolacja ugotowana na parze z pewnością wyróżnia się subtelnym, delikatnym smakiem. Nie ma potrzeby smażenia w głębokim tłuszczu, ponieważ nie jest to żaden nośnik lepszego smaku. Nie ma to nic wspólnego z prawdą, a raczej przyzwyczajeniem naszych kubków smakowych. Gotowanie na parze jest bardzo zdrowe dla całej rodziny, początkowo warto przyrządzać takie danie kilka razy w tygodniu. Być może zmiana nawyków żywieniowych przyniesie wiele wymiernych korzyści. By podbić walory smakowe gotowanych na parze potraw można wzbogacić ich smak specjalnie dedykowanymi ziołami. W ten sposób można przygotować mięso, ryby, warzywa – spektrum możliwości jest naprawdę bardzo duże. W zależności od produktu, czas przygotowania może się różnić, mimo wszystko różnica w czasie przygotowania jest zauważalna i z pewnością doceniana.