Jednym z pięciu podstawowych zmysłów człowieka jest słuch. Jeśli sprawnie działa, umożliwia m.in. w pełni poprawne komunikowanie się z innymi ludźmi. Niestety, wraz z wiekiem ulega osłabieniu.
Co z tym słuchem?
Zmysł słuchu zaczyna się starzeń mniej więcej od około 30. roku życia. Wraz z upływem lat pogorszeniu ulega nasza zdolność słyszenia. Jest to efekt powolnego zaniku komórek słuchowych w ślimaku usznym. Ten proces jest w pełni naturalny, a jego przebieg ma charakter całkowicie indywidualny. Dokładne osłabienie zdolności słyszenia uzależnione jest od wielu czynników m.in. od codziennej higieny uszy.
Jak dbać o słuch
- Hałas
Dla słuchu nie ma praktycznie większego zagrożenia niż hałas. Nie bez powodu przepisy BHP wymagają, aby osoby przebywające w trudnych warunkach akustycznych używały słuchawek ochronnych. Również częste słuchanie muzyki przez słuchawki potrafi poważnie uszkodzić słuch.
- Ciepło
Ważne jest, aby zapewnić uszom ciepło – zwłaszcza w wietrzne i mroźne dni nie można zapomnieć o czapce i kapturze, a nawet nausznikach.
- Infekcje
Niebezpieczne jest ignorowanie lub bagatelizowanie infekcji ucha, ponieważ nieleczone lub niedoleczone mogą prowadzić do powstania trwałych problemów ze słuchem – nawet głuchoty. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń uszkodzenia należy od razu udać się na badania laryngologiczne.
- Higiena
Umiejętne oczyszczanie ucha z woskowiny to podstawa domowej higieny. Niestety, zazwyczaj wykonywane jest to za pomocą patyczków kosmetycznych, którymi łatwo można uszkodzić błonę bębenkową. Do dokładnego oczyszczenia uszu należy stosować preparaty laryngologiczne, które przeznaczone są właśnie do tego celu.
- Cisza w domu
Urządzenia w gospodarstwie domowym emitują hałas, który źle wpływa na słuch. Podczas dokonywania zakupy urządzeń domowych warto zainwestować w jak najcichszy sprzęt.
- Badania kontrolne
Celem zwalczania problemów słuchowych należy udawać się na badania profilaktyczne oraz diagnostyczne. Choć dokonywane już są od samych narodzin dzieci, później o nich zapominamy, co może skutkować rozwijaniem się nieleczonych wad wrodzonych i nabytych.