Ortopeda Kraków Kurdanów - z czym warto udać się do lekarza ortopedy?

Codziennie bolą Cię kolana lub plecy? A może czujesz się obolały lub masz problem ze sztywnością stawów po spaniu albo długim siedzeniu? W takim razie koniecznie wybierz się do ortopedy. Pomoże Ci również wtedy, gdy od czasu dłuższego nie możesz wyleczyć kontuzji.  Nie tylko diagnozuje i leczy choroby i zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego, ale również prowadzi działania profilaktyczne.

Z jakimi objawami iść do ortopedy?

Lekarz rodzinny może skierować Cię do ortopedy, jeśli cierpisz na:

  •  ból stawów, więzadeł lub mięśni spowodowany urazem,
  • umiarkowany lub zaawansowany stan zapalny stawów kolanowych albo biodrowych,
  • stopniowo postępujący ból bioder lub kolan, nasilający się przy obciążeniu,
  • silny ból stawów, utrudniających codzienne funkcjonowanie.

Niezależnie od tego, czy cierpisz na tępy, ostry, czy przewlekły ból kolana, biodra, barku, łokcia, nadgarstka lub dłoni, koniecznie wybierz się do ortopedy. Pomoże Ci również wtedy, gdy skarżysz się na bóle kostki, stopy, pleców albo szyi. Leczy schorzenia związane z układem ruchu. Koncentruje się na mięśniach, nerwach, kościach, stawach, ścięgnach, więzadłach, chrząstkach i innych tkankach łącznych. 

Ból, obrzęk, uraz i sztywność stawów mogą ograniczać zakres ruchu, co utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Warto wtedy umówić się do ortopedy, który zdiagnozuje przyczynę problemów i opracuje plan leczenia. Pamiętaj, że ograniczony zakres ruchu może sygnalizować chorobę zwyrodnieniową stawów. Umów się więc jak najszybciej na wizytę u specjalisty. Nie czekaj, aż zaczniesz odczuwać silny, przeszywający ból. Jeśli słyszysz chrupanie lub trzaski podczas chodzenia, koniecznie zgłoś się do ortopedy.

Ortopeda Kraków Kurdanów - z czym warto udać się do lekarza ortopedy?

Kiedy warto wybrać się do ortopedy?

Ortopeda koncentruje się na różnych obszarach, m.in. stanach zapalnych, zmianach zwyrodnieniowych, chorobach układu mięśniowego i uszkodzeniach nerwów obwodowych. Zajmuje się również wadami postawy i wrodzonymi. Leczy też zakażenia tkanki kostnej lub stawów oraz choroby metaboliczne związane z układem ruchu. Jeśli odczuwasz dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego powodujące duży dyskomfort, wybierz się do specjalisty. Wykona odpowiednie badania i zaleci właściwy sposób leczenia. Dzięki temu szybciej wrócisz do pełnej sprawności.

Pamiętaj, że z pozoru niewielkie urazy mogą prowadzić do poważnych problemów. Nie ignoruj więc niepokojących objawów. W przeciwnym razie narażasz się na trudności w poruszaniu się i wykonywaniu codziennych czynności, silne dolegliwości bólowe i nawracające urazy.

Ortopeda Kraków Kurdanów - z czym warto udać się do lekarza ortopedy?

Jak wygląda pierwsza wizyta u ortopedy?

Doświadczony ortopeda Kraków Kurdanów pomaga również pacjentom cierpiącym na zwyrodnienie kręgosłupa, dyskopatię lub rwę kulszową. Możesz się też do niego zgłosić, gdy odczuwasz niepokojące szumy uszne, dokuczliwe migreny albo ciągle drętwieją Ci ręce lub nogi. Leczy także złamania kości, zwichnięcia stawów i skręcenia kostki. 

Podczas pierwszej wizyty ortopeda przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad. Zapyta Cię m.in. o przebyte choroby, kontuzje i urazy. Dzięki temu postawi wstępną diagnozę i zleci odpowiednie badania, np. RTG, USG, rezonans magnetyczny i tomografię komputerową. W niektórych przypadkach może również zlecić atrografię i artroskopię. Jeśli masz zdjęcia RTG, pamiętaj, by wziąć je ze sobą. Ortopeda sprawdzi nie tylko ruchomość stawów, ich położenie i stabilność, ale także kręgosłup oraz cały układ kostny.  Na podstawie wyników badań wdroży odpowiednie leczenie.