Jęczmień – jak leczyć?

Powieka powstała po to, by chronić gałkę oczną przed uszkodzeniami mechanicznymi, promieniowaniem słonecznym czy też jeszcze innymi czynnikami zewnętrznymi. Jest to niezwykle istotny element oka, składający się zarówno z gruczołów łojowych, jak i potowych. Brak odpowiedniej higieny oka prowadzi do wystąpienia zapalenia i stanów ropnych, a dokładnie do pojawienia się jęczmienia czy gradówki. Jak radzić sobie z wystąpieniem jęczmienia na oku?

Jęczmień – podstawowe informacje

Jęczmień to zakażenie gruczołów powiek. Powstaje na skutek szczepów gronkowca złocistego. Jęczmień zewnętrzny to zazwyczaj zapalenie mieszków włosowych rzęs, gruczołów łojowych i potowych.

Przyczyny wystąpienia jęczmienia

Wyróżnia się kilka najbardziej oczywistych czynników, które doprowadzają do zakażenia gronkowcowego powiek. Mowa tutaj o nieodpowiedniej higienie okolic oczu, makijażu, niewyrównanej wadzie wzroku, noszeniu soczewek kontaktowych, osłabionym układzie immunobiologicznym, wzroku wystawionym na silne działanie promieni UV czy przebywaniu w zadymionych pomieszczeniach. Jeśli nasze oczy są narażone na te czynniki ze względu na rodzaj wykonywanej pracy należy odpowiednio zabezpieczyć aparat wzrokowy za pomocą okularów ochronnych czy przeciwsłonecznych. W celach prewencyjnych zaleca się stosowanie systematycznie ziołowych i ciepłych okładów na oczy.

Jęczmień – jak leczyć?

Objawy jęczmienia

Jęczmień głównie objawia się grudkowym ropniem, pojawiającym się na brzegach powiek. Najwcześniej objawia się zaczerwieniem, obrzękiem i wydzieliną ropną w worku spojówkowym, które występują wraz z bólem. Rozwinięte zapalenie objawia się guzkowatym zgrubieniem pod brzegiem powieki, uczuciem ucisku, zaczerwienieniem, świądem okolic narządów wzroku, łzawieniem oraz możliwym ropieniem.

Leczenie

Ropne stany powinny jak najszybciej zostać poddane opiece lekarskiej. Szybkie działanie zapobiega powstawaniu zrostów oraz wewnętrznych infekcji. Na jęczmień najczęściej zaleca się farmakoterapię, a dokładnie używanie kropli lub maści z antybiotykiem, nakładanie miejscowych ciepłych kompresów oraz nacięcie ropnia i założenie sączka.