Krwawiące dziąsła są niezwykle często spotykanym problemem, przez co może wydawać się normalne. Mimo wszystko nie powinniśmy go ignorować, gdyż jest to pierwszy objaw chorób dziąseł. Zobacz, w jaki sposób możesz zatrzymać krwawienie dziąseł.
Szczotkuj zęby dwa razy dziennie pastą z fluorem
To najważniejsza rzecz, którą powinieneś robić. Myj zęby dwa razy dziennie przez dwie minuty pastą z fluorem. Chroni on przed chorobą dziąseł i jamy ustnej. Możesz wybrać zwykłą szczoteczkę lub elektryczną. Równie ważne jest to, by po umyciu wypluć nadmiar pasty i nie płukać ust wodą. Dzięki temu fluor dłużej pozostanie na zębach i zapewni dodatkową ochronę. Szczotkując zęby dwa razy dziennie, usuniesz takze płytkę nazębną, zmniejszając w ten sposób ryzyko próchnicy i chorób dziąseł.
Używaj nici dentystycznej lub szczoteczki międzyzębowej
To kolejny kluczowy element dobrej higieny jamy ustnej. Warto pamiętać, że zwykła szczoteczka nie dostanie się między nasze zęby. Dlatego powinieneś używać nici dentystycznej lub specjalnej szczoteczki międzyzębowej. Nie martw się, jeśli na początku zauważysz krwawienie z dziąseł. Pamiętaj, by nie rezygnować z nici lub szczoteczki międzyzębowej. Po tygodniu lub dwóch krwawienie powinno ustać. Co ciekawe, zdrowe dziąsła zmniejszają ryzyko chorób serca.
Używaj płynu do płukania jamy ustnej
Fluorowy płyn wpływa pozytywnie na zdrowie jamy ustnej. Pomaga wyczyścić zęby i dziąsła z resztek jedzenia. Chroni też przed odkładaniem się płytki nazębnej. Odświeża oddech i zabija bakterie w jamie ustnej. Należy jednak pamiętać, że żaden płyn nie zastąpi zwykłego mycia zębów i dbania o higienę jamy ustnej.
Wizyta u dentysty
Nie umawiaj się do dentysty, tylko wtedy, gdy boli Cię ząb, ponieważ profilaktyka jest ważniejsza niż leczenie. Za pomocą lustra sprawdzimy jak wyglądają nasze zęby, jednakże nie będziemy w stanie sprawdzić co dzieje się pod dziąsłami. Stomatolog nie tylko rozwiązuje problemy, ale również im zapobiega, ponieważ może wykryć początki próchnicy i chorób dziąseł.
Wizyta u dentysty składa się z kilku etapów: kontrola, badanie i czyszczenie oraz profilaktyka. Najpierw sprawdzi on czy nie ma ubytków, płytki nazębnej i kamienia. Płytka nazębna jest przezroczystą, lepką warstwą bakterii. Jeśli jej nie usuniesz, przekształci się w kamień nazębny. Następnie stomatolog sprawdzi Twoje dziąsła. Jeśli są zdrowe, przestrzenie między zębami i dziąsłami są płytkie. Kontrola powinna objąć dokładne zbadanie języka, gardła, twarzy, głowy i szyi.
Zdrowy styl życia
Zdrowa dieta jest niezwykle ważna dla naszych zębów i dziąseł. Nawet jeśli na etykiecie znajduje się informacja “bez dodatku cukru”, niekoniecznie oznacza to, że produkt go faktycznie nie zawiera. W takiej sytuacji często nie ma w nim dodatkowego cukru, co nie wyklucza naturalnie występujących cukrów w poszczególnych składnikach. Postaraj się też rzucić albo przynajmniej ograniczyć palenie i alkohol.
Dieta bogata w witaminy, minerały oraz świeże owoce i warzywa także zmniejsza ryzyko chorób dziąseł. Co ważne, zdrowe dziąsła chronią nas przed utratą zębów, nieświeżym oddechem, cukrzycą, zawałem serca i udarem mózgu.
Artykuł przygotowany przy współpracy z Indexmedica - Twój dobry dentysta w krakowie.