Ortopedia jest szeroką dziedziną medycyny, która koncentruje się na problemach zdrowotnych w obrębie narządu ruchu – układu kostnego, mięśniowego, więzadłowo-stawowego oraz związanymi z nimi naczyniami i nerwami. Ortopeda jest natomiast specjalistą, którego rolą jest diagnozowanie i leczenie wszystkich związanych z ich funkcjonowaniem nieprawidłowości. Wbrew pozorom, jego zadanie nie ogranicza się tylko do pomagania pacjentom z urazami różnego rodzaju. Sprawdźmy, jakie choroby leczy ortopeda i w jakich sytuacjach warto umówić u niego wizytę!
Lekarz nie tylko od złamań! Kim jest ortopeda?
Ortopeda jest lekarzem, który ukończył studia medyczne i 6-letnią specjalizację z zakresu ortopedii i traumatologii. Taka ścieżka edukacyjna daje mu szeroką wiedzę z zakresu ludzkiej anatomii, fizjologii, patofizjologii oraz biomechaniki układu ruchu. Lekarz tej specjalizacji posiada ponadto odpowiednie kwalifikacje do leczenia związanych z nim problemów zdrowotnych, z których urazy mechaniczne stanowią zaledwie niewielki odsetek wszystkich chorób i schorzeń, z którymi pacjenci zgłaszają się do jego gabinetu.
Ortopeda leczy zarówno osoby, które doznały urazów w obrębie kości, stawów i więzadeł, ale także pacjentów z chorobami przewlekłymi, w tym zmianami zwyrodnieniowymi, stanami zapalnymi, a także nowotworami. Jego praca jest często wykonywana we współpracy z innymi specjalistami. Ortopedę wspierają m. in. fizjoterapeuci, którzy opiekują się chorymi po przebytych urazach i operacjach, pomagając im w powrocie do zdrowia i sprawności, traumatolodzy zajmujący się leczeniem urazów, a także reumatolodzy, których zadaniem jest wspieranie pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby stawów, kości i więzadeł.
Oprócz leczenia, ortopeda radzi swoim pacjentom, jak uniknąć urazów, zmienić tryb swojego życia na lepsze, a także jakie ćwiczenia i aktywności wykonywać, aby zachować dobrą sprawność. Do najczęściej występujących problemów zdrowotnych, z którymi zgłaszają się do niego pacjenci, warto wymienić m. in. złamania, zwichnięcia, skręcenia i różnego rodzaju urazy sportowe, choroby zwyrodnieniowe, dyskopatie kręgosłupa, zespół cieśni nadgarstka, łokieć tenisisty, halluxy, zapalenia ścięgien oraz wady rozwojowe.
Kiedy umówić wizytę w gabinecie ortopedycznym?
Ortopeda jest lekarzem, który specjalizuje się w diagnozowaniu oraz leczeniu różnego rodzaju schorzeń układu ruchu. Jego gabinet powinny więc odwiedzić osoby, które borykają się z problemami związanymi z jego funkcjonowaniem – cierpią na dolegliwości bólowe w obrębie kości, stawów lub mięśni, mają problemy z poruszaniem się, doznali urazu mechanicznego lub odczuwają dolegliwości bólowe, które nie mijają samoistnie w przeciągu kilku dni. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i badaniu oceni, co może być przyczyną pogorszonego samopoczucia oraz zleci odpowiednie leczenie. W razie potrzeby skieruje także na wykonanie dodatkowych badań, które pomogą w postawieniu prawidłowej diagnozy.
W ortopedii praktykowane są różne metody leczenia. Stosowana jest m. in. farmakoterapia, która polega na zażywaniu przepisanych przez lekarza leków, zabiegi z zakresu fizjoterapii, za sprawą których pacjent może znacząco poprawić swoją sprawność, a także zabiegi chirurgiczne. O leczeniu decyduje specjalista po przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki, dostosowując dostępne metody do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Więcej informacji można uzyskać na stronie Ortopeda Kraków – ortopedakrakow.com.