Kiedy należy wykonać badanie cytologiczne?

Badanie cytologiczne to badanie, które umożliwia wykrycie raka szyjki macicy. Jest to jedno z podstawowych badań ginekologicznych. Jest ono bardzo ważne, ponieważ daje szanse na wykrycie wczesnych zmian. Co zatem warto wiedzieć na temat cytologii? Kiedy należy wykonać tego typu badanie?

Cytologia – kto i kiedy powinien się na nią zgłosić?

Oprócz wykrywania raka szyjki macicy (i to nawet w jego wczesnym stadium) cytologia umożliwia również diagnozowanie brodawczaka ludzkiego, czyli tak zwanego wirusa HPV. Na pierwsze badanie cytologiczne kobieta powinna zgłosić się w wieku 25 lat nawet, jeżeli nie rozpoczęła jeszcze współżycia. Jeżeli natomiast kobieta rozpoczęła współżycie przed 25 rokiem życia to na cytologię powinna udać się maksymalnie do 3 lat od tego dnia. Następnie cytologie należy wykonywać regularnie. Kobiety, które nie znajdują się w grupie ryzyka na badania przesiewowe powinny umawiać się co 3 lata. Za kobiety z grupy ryzyka uznaje się natomiast kobiety, u których wcześniej wykryto już brodawczaka ludzkiego, kobiety zarażone wirusem HIV oraz kobiety, które często zmieniają swoich partnerów seksualnych. W takich sytuacjach cytologie należy wykonywać zgodnie z terminami wyznaczonymi przez ginekologa, zazwyczaj raz do roku. O częstszym badaniu cytologicznym muszą pamiętać także kobiety po chemioterapii, po przeszczepie narządów oraz kobiety w ciąży.

Kiedy należy wykonać badanie cytologiczne?

Jak wygląda przebieg badania cytologicznego?

Należy zaznaczyć, że badania cytologicznego nie wykonuje się w trakcie miesiączki. Na dwa dni przed badaniem powinno się unikać stosowania leków dopochwowych, tamponów oraz współżycia seksualnego. W dniu wizyty po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego ginekolog przystąpi do wykonania badania, które polega na wprowadzeniu do tarczy szyjki macicy niewielkiego wziernika. Za pomocą trójzębnej szczoteczki lekarz pobierze (z co najmniej dwóch miejsc szyjki macicy) próbki złuszczonego nabłonka. Wynik badania będzie dostępny po kilku dniach. Co dla wielu kobiet bardzo ważne badanie takie nie jest bolesne.