Czy chrapanie jest niebezpieczne dla zdrowia?

Chrapanie to dość powszechny problem, który dotyka wile osób. Może być ono niebezpieczne dla zdrowia osoby chrapiącej, a także bardzo uciążliwe dla domowników. Chrapanie występuje wówczas, gdy przepływ powietrza przez drogi oddechowe człowieka jest utrudniony.

Kiedy chrapanie może stanowić zagrożenie zdrowia?

Nieleczone chrapanie może przyczynić się do tak zwanego obturacyjnego bezdechu sennego. Zjawisko to przyczynia się do niedotlenienia organizmu. Osoby, które cierpią na bezdech senny bardzo często są zmęczone, rozdrażnione i niewyspane. Należy zauważyć, że jeżeli bezdech senny pojawia się częściej niż 10 razy na godzinę snu trzeba zapisać się na wizytę u laryngologa, ponieważ taka sytuacja jest szkodliwa dla naszego zdrowia, a niekiedy może także stanowić zagrożenie dla życia. Pamiętajmy także, że lekceważenie chrapania może przyczynić się do nasilenia istniejących chorób np. cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego.

Czy chrapanie jest niebezpieczne dla zdrowia?

W jaki sposób należy leczyć chrapanie?

W przypadku problemów z chrapaniem należy skonsultować się z laryngologiem, to on podejmie odpowiednią diagnostykę oraz określi, jakie metody leczenia będą najbardziej skuteczne w danym przypadku. Czasami wystarczy, bowiem zwykły zabieg chirurgiczny, ale zdarzają się także sytuacje, w których niezbędne jest zmniejszenie masy podniebienia bądź zastosowanie aparatu CPAP.

Jeżeli nie mamy problemów z bezdechem sennym, a samo chrapanie nie jest dla nas zbytnio uciążliwe można na początek skorzystać ze środków dostępnych w aptekach, które możemy nabyć bez recepty. Są to miedzy innymi różnego rodzaju: spraye do gardła, krople do nosa usprawniające przepływ powietrza, klipsy z magnesem, listki doustne czy tez wkładki do nosa. Jeżeli zdarza nam się chrapać warto przed snem unikać palenia papierosów, niezdrowego jedzenia czy też spożywania dużych ilości alkoholu. Pamiętajmy również, że w przypadku problemów z chrapaniem najlepszą pozycją do spania jest pozycja na brzuchu lub na boku, nie zaleca się natomiast spania w pozycji na wznak.