Jak zaadaptować poddasze nieużytkowe?

Za adaptacją poddasza może przemawiać co najmniej kilka powodów – czy to powiększająca się rodzina, czy może zwyczajna chęć zwiększenia powierzchni użytkowej na terenie swojego domu. Adaptacja poddasza nieużytkowego z pewnością będzie wymagać dopełnienia kilku formalności w urzędach. Nie zawsze prace budowlane są możliwe jedynie z pozwoleniem. Jak zatem zaadaptować poddasze nieużytkowe?

Rozpoznanie stanu technicznego

Jeszcze przed przystąpieniem do prac budowlanych należy zorientować się, w jakim stanie technicznym są więźby dachowe, pokrycie dachu oraz cała konstrukcja budynku. W trakcie szczegółowych oględzin może okazać się, że kondycja wnętrza będzie wymagać dodatkowych remontów, które pochłoną kolejne oszczędności z domowego budżetu. Warto uzmysłowić sobie, że po przygotowaniu poddasza do użytku pojawią się tam elementy, które zwiększą ciężar stropu (meble, ścianki działowe, dodatkowe wyposażenie). Należy zatem sprawdzić, czy stropy są w stanie wytrzymać takie obciążenie, aby nie narażać się na niepotrzebne koszty remontu całego poddasza.

Kwestie formalne

Załatwianie formalności rozpoczyna się w Urzędzie Gminy, gdzie należy złożyć wniosek o uzyskanie warunków zabudowy. Decyzja będzie pozytywna wówczas, jeśli wysokość poddasza w najwyższym punkcie nie będzie mniejsza jak 2,5 metra. Jeśli ten warunek zostanie spełniony, prawdopodobnie zaistnieje możliwość adaptacji poddasza na użytkowe.

Kolejnym krokiem będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Czas oczekiwania na ostateczną decyzję wynosi do 30 dni roboczych. Bez takiego dokumentu mogą obyć się właściciele przeprowadzający remont poddasza w domu, który nie jest wpisany do rejestru zabytków, lub stan techniczny poddasza nie wymaga pozwolenia na budowę.

Jak zaadaptować poddasze nieużytkowe?

Prace budowlane

Adaptacja poddasza na użytkowe wymaga podjęcia wielu działań. Z pewnością nie obejdzie się bez montażu nowej podłogi, przedłużenia pionów instalacyjnych, montażu okien połaciowych czy wykonania ocieplenia. Następnie we wnętrzach pojawią się okładziny na suficie i ścianach i nastąpią prace wykończeniowe na skosach czy podłodze. Ostatnim krokiem jest montaż wyposażenia i wnętrze będzie gotowe do użytkowania.

Bardzo dużo ludzi posiada poddasze nieużytkowe i nie ma potrzeby jego adaptacji. Wówczas nasuwa się pytanie czy warto ocieplać takie poddasze i czy ewentualne prace wpłyną na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w całym domu. Odpowiedź można znaleźć w wyczerpującym artykule w serwisie elewacyjni.pl, gdzie regularnie pojawiają się aktualności i porady związane z ociepleniem domu.

Aranżacja gotowego poddasza

Urządzanie wnętrza zaadaptowanego poddasza to jedna z najprzyjemniejszych czynności. Na pewno warto podkreślić skosy i odsłonięte belki, które sprawiają, że wnętrze samo w sobie jest już bardzo przytulne. Oryginalne akcenty z naturalnych materiałów z pewnością podkreślą niebanalną aranżację. Warto postawić też na strefowe oświetlenie i odrobinę fantazji w postaci łańcuchów świetlnych czy ciekawych lamp. Aranżacja poddasza może być kosztowna, lecz efekt i fakt dodatkowej przestrzeni z pewnością warte są takich wydatków.