Jednym z najpopularniejszych dodatków od wnętrz są właśnie dywany. Choć są niezwykle estetyczne oraz nadają pokojom przytulności, to jednak wokół ich wpływu na zdrowie narosło parę pytań. Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na jedno z nich.
Czy dywany mają zalety?
Przed zakupem dywanu wiele osób zastanawia się, czy mają jakieś zalety oprócz tego, że wyglądają ładnie. Przede wszystkim pomagają wytłumić dźwięki - po zakupie tego dodatku nie odbijają się już od podłogi. Dodatkowo dzięki nim osoby znajdujące się piętro niżej nie będą słyszeć tak bardzo stuknięć, chodzenia czy upadających przedmiotów.
Jeżeli nie masz ogrzewania podłogowego, to dywany zapewnią większy komfort dzieciom lubiącym bawić się na podłodze. Siedzenie na nich jest znacznie wygodniejsze i przyjemniejsze niż na panelach czy płytkach.
Wady dywanów
Niestety w znacznej części nad zaletami przeważają wady. Z uwagi na swoją budowę dywany mają bardzo dużą zdolność do zatrzymywania kurzu, pyłków, sierści zwierząt i masy innych alergenów i cząsteczek brudu. Zwłaszcza te o długim włosi są świetnym siedliskiem do rozwoju pleśni i grzybów. Osoby cierpiące na astmę lub alergie mogą czuć się niekomfortowo i doświadczać zaostrzenia objawów. I to nie dlatego, że we wnętrzu są dywany, tylko właśnie dlatego, że one kumulują w sobie różne cząsteczki.
Dodatkowe niektóre nowe produkty mogą wydzielać lotne związki organiczne (LZO) działające drażniąco na drogi oddechowe, powodujące bóle głowy czy reakcje alergiczne. Teoretycznie wybór dywanów wykonanych z naturalnych materiałów, takich jak wełna, może zminimalizować ten problem, ale niekoniecznie. Wiele zależy od tego, co zostało użyte w procesie produkcji i jak on wyglądał.
To wszystko sprowadza się do tego, że bardzo trudno jest utrzymać tę konkretną dekorację wnętrz w czystości. Regularne odkurzanie to za mało, zwłaszcza gdy w domu są zwierzęta lub dywany znajdują się w miejscu narażonym na ubrudzenie jedzeniem, piciem czy błotem z obuwia.
Czy da się zrobić tak, aby były zdrowe?
Jest kilka zasad, które w znacznym stopniu niwelują wady dywanów. Przede wszystkim warto kupić te oznaczone jako hypoalergiczne, ponieważ nie będą tak sprzyjać zatrzymywaniu alergenów oraz rozwojowi pleśni i grzybów. Idąc dalej, trzeba regularnie je odkurzać i to minimum trzy razy na tydzień. Dodatkowo należy je także regularnie prać, minimum raz na kwartał.
Podsumowując, dywany same w sobie nie powodują chorób, ale bez odpowiedniego czyszczenia niosą ze sobą zagrożenie dla zdrowia. Jeżeli więc chcesz mieć je w domu czy mieszkaniu, musisz pogodzić się z koniecznością większych nakładów czasu i środków na sprzątanie.