Palec trzaskający - wszystko, co trzeba wiedzieć

Jedną z dolegliwości wywołujących ból w ręce jest palec trzaskający, który prowadzi do wielu utrudnień w codziennym funkcjonowaniu. W jego wyniku traci się możliwość chwytania przedmiotów i wykonywania poszczególnych, codziennych czynności. Nawet najprostsze nie są możliwe do wykonania. W niektórych przypadkach wskazana jest operacja, w lepszej alternatywie wystarczająca może okazać się rehabilitacja. Warto nieco bardziej zagłębić się w ten temat.

Palec trzaskający - wszystko, co trzeba wiedzieć

Skąd bierze się stan zapalny w palcu?

Palec trzaskający to stan zapalny atakujący palec serdeczny, środkowy lub kciuk. Mowa tutaj o więzadle obrączkowym ścięgna mięśni zginacza palca. Jest ono usytuowane na wysokości stawu śródręczno-palcowego. Zazwyczaj stan zapalny obejmuje jeden palec, lecz przypadki, w których atakuje ich większą ilość także się zdarzają. Na dolegliwości tego rodzaju narażone są głównie osoby, które nadwyrężają wspomniane rejony dłoni. W grupie ryzyka znajdują się więc dziewiarki, muzycy grający na instrumentach oraz pracownicy biurowi zszywający dokumenty. Duże prawdopodobieństwo wystąpienia przypadłości trzaskającego palca dotyczy również osób z zapaleniem stawów, cukrzycą, czy dną moczanową.

Objawy i leczenie palca trzaskającego

Jeżeli chodzi o dane demograficzne, to znacznie bardziej na symptom trzaskającego palca narażone są kobiety, niż mężczyźni. Uznaje się, że Panie w przedziale 40-60 lat są bardziej podatne oraz te będące w stanie błogosławionym. Początkowe objawy mogą wydawać się dość niepozorne, gdyż przybierają formę problemów ze zginaniem i prostowaniem palca. Podczas wykonania tej czynności słyszalny jest trzask. Pojawia się także ból na stawem śródręczno-paliczkowym, opuchlizna i zaczerwienienie w tej okolicy. W niektórych przypadkach wyczuwalny jest niewielki, ale bolesny guzek. W kwestii leczenia pojawiają się różne sposoby, jeżeli stan zapalny jest krótkotrwały o obejmuje tylko jeden palec, wystarczy leczenie o charakterze małoinwazyjnym. W innych okolicznościach konieczne jest wdrożenie innych środków. Mowa oczywiście o leczeniu operacyjnym.