Kiedy do psychologa, a kiedy do psychiatry?

Ciągłe życie pod wpływem stresu bardzo szybko odbija się na zdrowiu. Problem ten dotyczy zarówno dorosłych, jak i młodzież oraz dzieci, którzy nieustannie próbują sprostać oczekiwaniom otoczenia. Nadmiar obowiązków i stałe udoskonalanie swoich umiejętności może doprowadzić do zaburzeń snu, a nawet kłopotów z nawiązywaniem relacji interpersonalnych. Kiedy najlepiej udać się do psychologa, a z czym skuteczniej poradzi sobie psychiatra?

Psycholog – przyjaciel z wiedzą i doświadczeniem

Do drzwi gabinetu psychologicznego warto zapukać, kiedy nagromadzone wewnątrz emocje odbijają się na codziennym życiu. Często człowiek oczekuje od siebie zbyt wiele, a gdy na horyzoncie pojawiają się drobne niepowodzenia, brak satysfakcji w życiu zawodowym może znacząco wpłynąć na codzienne samopoczucie. Trudności w osiąganiu sukcesów mogą z kolei przełożyć się na relacje interpersonalne, powodując uczucie wyobcowania. Każdy z tych problemów wymaga konsultacji psychologa, który niczym przyjaciel postawi właściwą diagnozę i dobierze skuteczną terapię.

Wizytę u psychologa również warto zaplanować w chwili, kiedy codziennym czynnościom towarzyszy lęk, napady paniki lub ciągłe uczucie niepokoju. Dobry lekarz poradzi sobie z rozwijającą się chorobą pacjenta, pomagając przezwyciężyć natrętne uczucia utrudniające na przykład wyjście z domu czy strach przed poruszaniem się transportem publicznym.

Do psychologa również należy się zgłosić, kiedy piętrzące się obowiązki odbijają się negatywnie na życiu seksualnym, powodują zaburzenia snu, zaburzenia odżywiania lub prowadzą do uzależnień. Wizyty u specjalisty pomogą rozprawić się z wewnętrznymi nieprawidłowościami, przywracając radość z wykonywania codziennych czynności.

Kiedy do psychologa, a kiedy do psychiatry?

Kiedy do psychiatry?

Specjalistą z dziedziny psychiatrii nazywa się lekarza, który ukończył 5-letnie szkolenie specjalizacyjne. Jego rozległa wiedza z zakresu psychoterapii i farmakologii pozwala na skuteczne leczenie przewlekłego uczucia przygnębienia, myśli samobójczych, ataków paniki czy nadpobudliwości. Do psychiatry warto udać się, kiedy w głowie nieustannie krążą natrętne myśli, pojawia się poczucie zagrożenia lub bycia śledzonym. Specjalista z tej dziedziny medycyny rozprawia się także z zaburzeniami snu oraz nadwrażliwością na zapachy lub smaki. Do gabinetu psychiatrycznego należy zapukać wówczas, gdy pacjent zaobserwował doznania słuchowe (trzaski, głosy lub huki), które są niesłyszalne dla innych, jak również dostrzega rzeczy lub osoby niewidoczne dla otoczenia.

Wyleczymy to!

Wszelkie dolegliwości wymagające konsultacji z psychologiem lub psychiatrą można poddać skutecznej terapii w Gabinetach Rozwoju. Zespół wykwalifikowanych specjalistów proponuje zarówno wizyty w klinice w Krakowie, jak i online lub w domu pacjenta. Trafna diagnoza i dobrze dobrane leczenie, do tego maksimum dyskrecji pozwolą pozbyć się trapiących problemów. W ofercie kliniki znajduje się między innymi leczenie uzależnień chemicznych i niechemicznych, terapie dla par i rodzin.

Partnerem materiału jest Gabinetyrozwoju.pl - Twoi psycholodzy z Krakowa.